16 Kasım 2018 Cuma

Hedefini bil ki amacına ulaşabilesin-4


Ön Yazı:


Herkese Merhaba,

Madame Coco İnsan Kaynakları Uzmanlarından sevgili Gizem TOPSAKAL ACET ile X ve Y kuşağının aklına takılan sorulara bir cevap bulmak için yapmış olduğumuz röportaj çalışmasını sizinle paylaşıyorum. Kendisine buradan teşekkür ederim.

Paylaşmış olduğum yazının amacı benim gibi İnsan Kaynakları profesyoneli olmak isteyen gençlerin hangi adımlarla iş dünyasına hazırlanmalarını ve profesyonellerin bizden beklentilerini kısmen ortaya koyabilmektir. Umarım hepimiz için faydalı bir çalışma olmuştur.

Kıymetli zamanınızı ayırdığınız için şimdiden size teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


 
Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Gizem Topsakal Acet. 25 yaşında genç, enerjik ve azimli bir İK’cıyım diyebilirim.

Eğitiminiz ve kariyer hayatınız ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Ön Lisansımı İst. Aydın Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yapıp daha sonra Anadolu Üniversitesi’nde Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümü ile lisansı tamamladım. Şu anda İstanbul Üniversitesi’nde Endüstriyel İlişkiler ve İnsan Kaynakları üzerine yüksek lisans yapmaktayım.
Kariyer yoluma Derindere Şirketler Grubunda 17 yaşında stajyer olarak başladım. Farklı departmanlarda deneyimler yaşadıktan sonra en son İnsan Kaynakları Uzman Yardımcılığı pozisyonunda ayrıldım orada toplamda 3,5 yıllık bir geçmiş elde ettim.
Daha sonra 1 yıla yakın MBH Group Eğitim Danışmanlık firmasında Eğitim Uzman Yardımcısı olarak görev aldıktan sonra UNIQ Eğitim Danışmanlık firmasına Eğitim Uzmanı olarak geçiş yaptım. Burada 2 yıl kadar Eğitim Uzmanı olarak çalıştığım sürede paralel olarak ayrıca Tetris Solutions şirketine İnsan Kaynakları Danışmanlığı yaptım buradaki tecrübem toplamda 2,5 yıl kadar devam etti.  Daha sonra Madame Coco ile yolum kesişti ve şu anda Madame Coco Ailesinde İnsan Kaynakları Uzmanı olarak hâlihazırda çok dinamik bir ekiple hedefe koşuyoruz.

İnsan kaynakları size neyi ifade etmektedir? Neden insan kaynakları alanında kariyer yapmak istediniz?
İnsan Kaynakları bana sürekli güncellenen bir kitap olmayı yaşatıyor diyebilirim. Her gün o kadar çok insanla tanışıp iletişim kuruyorum ki ve her birinden istisnasız bir şeyler öğreniyorum, deneyimliyorum. İnsan Kaynakları benim için bir iş değil bir meslek bir şeyler öğrendiğim yeri geldiğinde öğretip yol gösterdiğim, gelişirken geliştirdiğim uçsuz bucaksız bir kitap gibi.

Üniversite öğrencilerine hedef oluşturmalarında nasıl bir tavsiyeniz vardır? Yeni mezun bir adayın özgeçmişinde neler olmalıdır?
Öncelikli önerim ne istediklerinden emin olmaları ve o yönde çalışmalara ağırlık vermeleri. Günümüzde herkes üniversite mezunu ve işsiz ne yazık ki. Bunun en büyük nedenlerinden biri arkadaşlarımızın heybelerini doldurmayışları. Sadece okumak yetmiyor. Okulları ile birlikte iş, staj vb. projelerde deneyim kazanmaları hem o seçtikleri yolu deneyimleme şansı verecek hem de heybelerini doldurmaya yarayacaktır.  

İnsan kaynaklarının gelecekteki yeri sizce nedir?
İnsan Kaynakları günümüzde hala henüz bir bebek diyebilirim. Henüz hak ettiği konuma oturmuş değil ama önümüzdeki 5 sene içerisinde gerçekten gerekli olgunluğa ulaşmış ve ciddi kariyer fırsatlarını içinde barındıran bir meslek olacağı garanti diyebilirim.

İşe yeni mezun bir aday almak isteseniz nasıl bir aday almak istersiniz?
Kendine deneyimler katmış, farklı projeler geliştirmeye gönüllü liderlik etmiş, Öğrendiği teorik bilgileri pratikle bağdaştırabilme farkındalığını geliştirmiş adayları görmek beni mutlu eder.

Mülakat esnasında aşırı heyecanlanan adayı rahatlatmak için herhangi bir yönteminiz veya tavsiyeniz var mıdır?
Ben aslında insancıl bir stil uyguluyorum diyebilirim. Ben mülakat ya da iş görüşmesi yapmam. Bir sohbet ortamı oluştururum. Özgeçmişe bile çoğu zaman odaklanmam adayımla sohbet eder öğrenir öğretirim. İnsan farklı bir canlı gerildiğinde kendini ifade edemiyor ne yazık ki. Bu sebeple görüşmenin başında bu görüşmenin bir sohbet olduğunu, tanışmaktan keyif aldığımı sohbet edip güzelce el sıkışmanın hedefim olduğunu  vurgulayarak tamamen sıcak bir ortam yaratırım.  Bu sayede hiç gergin adayım olmuyor diyebilirim.


Sevgiler,
Selçuk GÜL

                           
                           
                      Kişisel veriler, ilgili kişinin açık rızası olmaksızın aktarılamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder