1 Temmuz 2018 Pazar

Stajyer Süpermen Olsaydı Pelerini Kendisi Bağlardı.                                 süpermen pelerini karikatür ile ilgili görsel sonucu
                                         


Stajyer kurumda nasıl davranmalı?

Merhabalar;

Öncelikle stajyerin bulunmuş olduğu kurumu hızlıca benimseyip, harekete geçmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Ben kurumlarda stajyerin bel kemiği olduğunu hissediyorum. Adı üstünde stajyer en fazla ne yapabilir ki diyenleriniz olabilir. Stajyerden stajyere değişimler olabilir. Stajyer bir kurumda can simidi gibi oradan oraya koşuşturma yapması gerekmediğini düşünüyorum. Stajyerinde bir görev tanımı olmalı ve bu görev tanımının dışına çıkmaması gerektiğini benimsiyorum. Stajyer olan kimse sürekli sorgu sual içerisinde olmalı tabi karşısındaki kişi veya kişileri sıkmadan bunu başarması gerekmektedir. Bir kurumda sizinle ilgili birimde yer alan kişilere soru sorduğunuz zaman bir dönüş alamıyorsanız o kişilerden hemen uzak durmanız sizin için iyi olabileceğini düşünüyorum. Size bilgi vermekten kaçındığı gibi moralinizi de alt üst edebilir. Ve kurumda hâkimiyet yönünüzü kaybedebilirsiniz. Size verilen işleri yapın yanlış yapsanız da yapın emin olun doğruları bu şekilde keşfedebilirsiniz. Şahsen ben böyle keşfederek öğreniyorum. Size de çokça öneriyorum.

süpermen pelerini karikatür ile ilgili görsel sonucu
Bir saygı çerçevesinde çalışmanızı öneririm. Kurumda çok gevşek olamayın. Göze batacak işleri yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyorum. Örneğin: Telefonunuz ile sürekli ilgilenmekten veya boş durmaktan kaçınmaya çalışın. Bir duruşunuz olsun kurumda ne sessiz nede çok sesli bunun ortasının bulmaya çalışırsanız güzel olabilir. En önemli konulardan birisi ise biriminizdeki profesyonellerden mutlaka geri bildirim almanız. Olumlu olumsuz fark etmez mutlak suretle geri bildirim almaya çalışınız. Olumlu geri bildirim kulağa çok hoş gelir. Sizi daha ileri bir safhaya taşıması için olumsuz geri bildirimin şart olduğunu düşünüyorum. Sizin fark edemediğiniz yanlışları karşı taraftan aldığınız bildirimle ve hissetmiş olduğunuz güdünüzle daha doğru ve düzgün yapmak için çalışacağınızdan eminim. Kurumun bir stajyeri değil de bir çalışanı olduğunu benimserseniz sizin daha farklı bir şekilde bakmanızı sağlayacağına inanıyorum. Stajyer daima kurumda hem uygulama hemde gözlem yapmak zaruretinde olduğunu düşünüyorum. Birini yapıp bir diğerini yapmasa verim alamayacağının fikrindeyim. Kurumlarında stajyeri zorlaması gerekmektedir. Sırf prosedürü uyguluyorum diye stajyer alınmaması olduğunu düşünüyorum. İstekli ve arzulu olan kişilere şans verilmelidir. Şans veren kişileri de tebrik ediyorum. Ben diyorum ki kurumlar stajyerlere kapı açarlarsa stajyer süpermen olup, pelerini kendisi bağlar ve uçabilir. Gözlemlediğim ve hissettiklerimi sizlerle paylaşmaktan mutluyum.
süpermen pelerini karikatür ile ilgili görsel sonucuSadece inanın…


Sevgilerimle,


Selçuk GÜL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder